Počty SVB na Slovensku

Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov – SVB.

Pod spoločenstvom sa rozumie právnická osoba, ktorá spravuje spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu, nebytové priestory, príslušenstvo domu a priľahlý pozemok. Zabezpečuje plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome. Vzniká zápisom do registra spoločenstiev podľa sídla na príslušnom úrade.

Spoločenstvo vzniká na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov a v zmysle Zákona 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

Na Slovensku existovali spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov aj pred účinnosťou zákona 182/1993 Z.z. Avšak zmenené spoločensko – politické podmienky po roku 1989, kedy sa začali významne meniť aj vlastnícke vzťahy a hlavne príprava odpredaja bytov do osobného vlastníctva, si vynútila potrebu takéhoto zákona. Zákon mal v prvom rade upravovať spôsob a podmienky nadobúdania bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, práva a povinnostivlastníkov týchto bytov a ich vzájomné vzťahy. Zároveň ponúkol aj „novú“ formu správy bytov a bytových domov, t.j. vznik Spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

Táto forma, ako som už spomenul, tu existovala už skôr, ale nemala podporu od štátu.  Až odpredajom bytov do vlastníctva užívateľov týchto bytov a nadobnudnutím účinnosti cit. zákona nastal „masový“ nárast vzniku spoločenstiev. V začiatkoch bol tento proces spomaľovaný hlavne z dvoch dôvodov. Na jednej strane to bola neznalosť s novou formou správy bytových domov a na druhej strane presviedčanie zo strany pôvodných správcov o nevýhodnosti takejto formy správy. Dá sa povedať, že v niektorých regiónoch Slovenska sa situácia nezmenila do dnešných dní. O výhodách a nevýhodách správy prostredníctvom SVB si povieme inokedy.

Do roku 1999 bolo zaregistrovaných približne 3.680 spoločenstiev a do konca roku 2005 bolo registrovaných takmer 8.000 Spoločenstiev vlastníkov bytov.

V súčasnej dobe je na Slovensku registrovaných temer 10.700 Spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Tento údaj je v neustálom pohybe. Niektoré spoločenstvá zanikajú, ďaľšie vznikajú. Údaje sú v prospech pribudajúcich spoločenstiev, čo má tiež svoju výpovednú hodnotu.

Najviac registrovaných SVB podľa krajov je v Banskobystrickom kraji, t.j. 2.148. Čo sa týka miest, najviac spoločenstiev ma registrovaných Bratislava.

Počty SVB podľa jednotlivých krajov a krajských miest sú následovné:

  • Bratislavský kraj   1.166                 z toho   Bratislava    793
  • Trnavský kraj           939                z toho    Trnava        145
  • Trenčiansky kraj   1.164                z toho    Trenčín        248
  • Nitriansky kraj          876                z toho    Nitra            138
  • Žilinský kraj           1.442               z toho     Žilina             44
  • Banskobystrický    2.148               z toho     B. Bystrica  374
  • Prešovský kraj       1.716               z toho     Prešov          61
  • Košický kraj           1.247               z toho     Košice        408
  • Spolu                  10.698                                              2.211

Uvedené údaje sú približné, avšak s malou mierou tolerancie. Sú spracované na základe prístupných informácií. Na niektorom inom mieste si môžeme ukázať počty podľa jednotlivých okresných miest.

admin

 

Pridaj komentár