Výťahy

Zodpovednosť prevádzkovateľa výťahu

Za prevádzku výťahu nesie zodpovednosť jeho prevádzkovateľ. V našom prípade sa prevádzkovateľom rozumie Spoločenstvo vlastníkov bytov. Preto je dôležité aby malo spoločenstvo uzatvorenú zmluvu s firmou, ktorá má odbornú spôsobilosť zabezpečovať servis výťahov.

Kdesi som čítal, že výťah je ako auto, ktoré musí absolvovať STK-ačku. Od roku 1966 musí každý výťah absolvovať svoju „STK-ačku“ – opakovanú úradnú skúšku každých šesť rokov, bez ktorej nemôže byť prevádzkovaný žiadny výťah.

Väčšina výťahov na Slovensku má životnosť 30 – 40 rokov za predpokladu, že sa uskutočnia tri až štyri rozsiahlejšie modernizácie. Skutočnosť je však taká, že váčšina z týchto zariadení je opotrebovaná už po dvatsiatich rokoch, keďže sa uvedené modernizácie pravidelne nerealizovali. Uvedená problematika je maximálne podceňovaná. A len tragické havárie občas pripomenú závažnosť situácie a celkový nedobrý stav výťahov na Slovensku.

Obyvatelia bytových  domov, kde sa prevádzkujú tieto zastaralé výťahy, stoja pred dilemou, akým spôsobom zabezpečiť chod týchto zariadení. Či neustálym „servisovaním“, alebo menšou alebo komplexnou modernizáciou. Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Ale zase je to ako s tým autom. Pokiaľ máte staré auto môže sa Vám stať, že investujete po menších čiastkach ale len do starého, ale v konečnom dôsledku sa približujete k cene nového, čo v prípade výťahu je nové zariadenie na ďaľších najmenej 20 rokov.

Na Slovensku máme množstvo firiem, ktoré sa venujú problematike výťahov. Väčšina z nich sa špecializuje hlavne na servisnú činnosť. Menšia časť sa venuje aj čiastočnej modernizácii výťahových zariadení. A len veľmi malá časť je schopná relizovať kompletnú modernizáciu výťahov, resp. iných zdvíhacích zariadení. To je možno tiež dôvod zastaralosti výťahového parku.

admin

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *